Jak zagwarantować ciągłość działania środowiska IT i nie narazić się na straty?

W dzisiejszych czasach utrzymanie ciągłości działania biznesu zależy wprost od dostępności środowiska IT przedsiębiorstwa. Bez systemu magazynowego, księgowego, czy obsługującego sprzedaż, pracownicy firm nie są w stanie wykonywać swoich codziennych obowiązków. Klasyczny „backup” czy replikacja danych nie jest już wystarczającym rozwiązaniem. Kilkugodzinne przerwy w działaniu systemu najczęściej oznaczają przestój całej firmy, a co za tym idzie również straty finansowe. Dla sklepu internetowego, fabryki, sieci aptek, czy też każdego innego przedsiębiorstwa produkcyjnego/handlowego, w zależności od skali, straty mogą okazać się bardzo znaczne.

Przykładowy poradnik liczenia strat dla biznesu w wyniku niedostępności infrastruktury IT, znajduje się pod linkiem.

Architektura All-In-One

VECTOR SOLUTIONS, jako partner doskonale znający specyfikę wyzwań, które pojawiają się w obszarze dostępności danych, rekomenduje architekturę All-In-One.

Koncepcja ta zakłada uproszczenie funkcji redundancji i backupu poszczególnych elementów środowiska IT, w taki sposób, żeby dla użytkownika końcowego i jego aplikacji były one widoczne w ramach jednego rozwiązania. Cały system ma być transparentny dla użytkownika końcowego i administratora urządzeń. Co więcej, ma gwarantować absolutnie bezprzerwowy proces obsługi awarii hardware’u w dowolnym miejscu architektury. Dodatkowo, system ten opiera się na założeniu, że można wykorzystać go dla dowolnego typu serwisu wymagającego dostępu blokowego (protokołów iSCIS, FC i w niedalekiej przyszłości NVMEoF), a także dostępów plikowych (protokołów NFS, CIFS, http, FTP).

Huawei HyperMetro

Mając na względzie wszystkie powyższe aspekty, jak również optymalizację TCO, proponujemy architekturę opartą o rozwiązanie Huawei HyperMetro. Architektura ta redukuje liczbę elementów logicznych systemu odpowiedzialnych za poszczególne procesy i usprawnia proces działania infrastruktury. Poglądowy proces upgrade’u infrastruktury z modelu „active-active” znanego z zastosowań innych main-streamowych vendorów do architektury Huawei HyperMetro przedstawiamy na poniższej grafice.

9 zalet, które wyróżniają rozwiązanie Huawei:

  1. Unifkacja funkcji SAN i NAS w ramach jednego systemu macierzowego redukująca całkowitą liczbę urządzeń w systemie oraz elementów arbitrujących.
  2. Brak potrzeby zastosowania bramy (ang. Gateway), która zamienia systemy macierzowe z układu działającego active/passive na układ active-active. HyperMetro implementuje prawdziwe rozwiązanie active-active dostępne z poziomu macierzy dyskowych. Dzięki temu redukujemy koszty implementacji funkcji Gateway oraz eliminujemy jeden z potencjalnych punktów awarii.
  3. 0 RPO + 0 RTO dzięki w pełni automatycznemu procesowi zarządzania dostępem do danych. W trakcie fizycznej awarii macierzy dyskowej oraz w trakcie przywrócenia jej do działania procesy dostępu do danych oraz ich odtworzenia zarządzane są w pełni automatycznie bez potrzeby fizycznej ingerencji administratora.
  4. Pełne wsparcie dla VMWare HA, Hyper-V Cluster, Huawei FusionSphere. System HyperMetro widoczny jest dla warstwy wirtualizacji jako jedno urządzenie. Awaria całego kontrolera macierzowego jest niezauważalna dla tej warstwy. W powiązaniu z mechanizmami HA działania poszczególnych wirtualnych maszyn i aplikacji budujemy kompletne środowisko HA. Macierze Huawei są w pełni kompatybilne z wiodącymi na rynku systemami wirtualizacji. Dodatkowo Huawei oferuje kompleksowe rozwiązanie dla środowiska IT – jako jedyny dostawca jest w stanie dostarczyć end-to-end warstwę budowy struktury DataCenter, sprzętu IT, sieci, wirtualizacji i middle-ware typu open-stack do budowy chmury prywatnej.
  5. Redukcja TCO bez rezygnacji z nadmiarowości. Poprzez zastosowanie mniejszej liczby urządzeń w środowisku A-A oraz dzięki nowoczesnym dyskom SSD własnej produkcji, rozwiązania Huawei są w stanie redukować koszt CAPEX oraz OPEX, np. zmniejszyć wykorzystanie prądu warstwy storage’owej o 80% względem klasycznych macierzy dyskowych. Możliwe jest osiągnięcie systemu macierzowego oferującego ok. 750TB przestrzeni Netto z wydajnością 300 000 IOPS w architekturze Active-Active (tzn. dwie identyczne macierze o tych parametrach), który konsumował będzie jedynie ok. 1200W mocy i wysokość 4U. Powyższe założenia oferują zabezpieczenie każdej z macierzy fizycznej przed awarią 3 dysków SSD jednocześnie, dzięki własnościowemu rozwiązaniu Huawei RAID-TP.
  6. Dostosowanie rozwiązania do potrzeb i oczekiwań klientów małej, średniej i dużej skali. Macierze Huawei wykorzystujące architekturę HyperMetro to TOP1 oraz TOP2 obecnych testów SPC-1. Układ all-flash Dorado 18800 v3 dzięki zastosowaniu architektury RAID2.0+ osiągnął rekord z wynikiem 7 000 565 IOPS. Z drugiej strony, funkcje Active-Active dostępne są wskroś niemal wszystkich macierzy dyskowych Huawei rozpoczynając już od modelu 2600v3, który rekomendowany jest dla małych środowisk IT. Macierz ta pozwala zbudować rozwiązanie Active-Active zarówno dla plików jak i bloków będąc finansowo osiągalna dla biznesu każdej skali.
  7. Skalowalność środowiska IT gwarantująca długą eksploatację systemu. Każdy z systemów macierzowych Huawei umożliwia rozbudowę w dwóch kierunkach. Scale-UP – poprzez zwiększanie pojemności systemu dokładając kolejne dyski i rozszerzanie pojemności macierzy. Scale-OUT – poprzez klastrowanie dodatkowych kontrolerów w ramach jednego układu macierzowego, co liniowo podwyższa wydajność macierzy. Oznacza to, że przejście z systemu 2-kontrolerowego na system 4-kontrolerowy, podwaja jego wydajność. W zależności od rodzaju, systemy macierzowe Huawei umożliwiają budowę systemów złożonych z aż do 32 kontrolerów w ramach jednego systemu active-active. Dzięki temu, dobierając na starcie rozwiązanie 2-kontrolerowe, jesteśmy w stanie rozwinąć takie środowisko jeszcze kilkukrotnie wydajnościowo poprzez jego rozbudowę, nie zmieniając kontrolerów na większe. Dla klienta oznacza to zarówno optymalizację inwestycji startowej jak i późniejszej rozbudowy.
  8. Więcej niż Active-Active. Budowa redundancji Active-Active to dla dużych środowisk IP rozwiązanie niewystarczające. Często przechowywanie dwóch kopii danych fizycznych w sąsiadujących ze sobą centrach danych to za mało z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa firmy. Na przykład Japonia jest miejscem, gdzie występują trzęsienia ziemi. OUkład Active-Active proponowany przez Huawei umożliwia także dołączenie trzeciego site, gdzie odkładany jest backup danych w postaci klasycznej replikacji asynchronicznej, realizowany na dużą odległość do kilku tysięcy kilometrów. Istnieje możliwość implementacji trzeciej macierzy dyskowej w trzecim ośrodku DC, bądź też zakupienie usługi backupu do Chmury Publicznej firmy Huawei. Limit 120km odległości między replikującymi się zasobami Active-Active podyktowany jest opóźnieniem transmisji danych w światłowodach, wymogi aplikacji szczególnie w zakresie baz danych i środowisk transakcyjnych OLTP nie pozwalają na transmisje na dalsze dystanse.
  9. Najwyższej jakości hardware. Rozwiązania Huawei mają szereg zalet względem dostępnych na rynku produktów konkurencji. Porty w macierzach (tzw. SMART-IO) umożliwiają zdefiniowanie protokołu komunikacyjnego (Fibre-Channel, FCoE, iSCSI) wyłącznie poprzez zmianę ustawień w oprogramowaniu. Zastosowanie technologii Flash-Link umożliwia deduplikację i kompresję na poziomie macierzy inline gwarantującą utrzymanie stałej wydajności i opóźnienia transmisji danych do hostów niezależnie od obciążenia macierzy. Dzięki czemu, bez spadku wydajności uzyskujemy trzykrotną redukcję fizycznie zajmowanej przestrzeni dyskowej naszych danych. System RAID2.0+ umożliwiaa budowę mieszanych pól dyskowych złożonych z dysków typu SSD,SAS,NL-SAS, realizuje dynamiczne przenoszenie danych między dyskami w zależności od stopnia ich wykorzystania i umożliwiający odpowiedź w kierunku LUNów z wykorzystaniem wszystkich dysków w systemie bez związku ze stosowanym typem RAID. Platforma macierzy Huawei w większości modeli oferuje porty front-end 32G FC, 40G Ethernet, 100G Ethernet. Funkcja smart-matrix większych modeli gwarantuje utrzymanie pełnej funkcjonalności układu 4-kontrolerowego w przypadku jednoczesnej awarii do 3 kontrolerów – zmniejszy się wyłącznie wydajność, ale wszystkie serwisy zostaną utrzymane. Macierze Huawei All-Flash jako pierwsze na rynku otrzymały możliwość rozbudowy pamięci cache kontrolerów poprzez dedykowane układy pamięci NVME. Dyski Huawei samodzielnie produkuje dyski SAS SSD, NVME SSD sięgających do 32TB, gwarantujących najniższe na rynku opóźnienie dostępu do danych.

Wszystkie powyższe argumenty potwierdzają, że Huawei należy już do ścisłej czołówki liderów magicznego kwadratu Gartnera w rankingu „General Purpose Storage” za rok 2018, wyprzedzając w polu „Ability to Execute” rozwiązania Dell EMC.

Projektowanie i budowa środowisk IT każdej skali

Zapraszamy do kontaktu w zakresie projektowania i budowy środowisk IT dla biznesu każdej skali. Wyjątkową obecnie okazją jest oferta firmy Huawei, która do zakupu dwóch macierzy dyskowych dowolnej wielkości w celu realizacji funkcji Active-Active, dodaje licencje HyperMetro za darmo. Z tej wyjątkowej możliwości można skorzystać decydując się na klasyczne macierze hybrydowe umożliwiające budowę środowisk w oparciu o dyski magnetyczne SAS/NL-SAS oraz dyski SSD, bądź też macierze All-Flash serii Dorado v3, gwarantujące najwyższą wydajność w IOPS dzięki zastosowaniu napędów NVME SSD.

Dalczego warto z nami współpracować?

VECTOR SOLUTIONS to doświadczony i kompetentny partner, współpracujący z firmą Huawei od ponad dekady. Posiadamy status Value Added Partner i jako jedyny partner technologiczny w Polsce współpracujemy z firmą Huawei bezpośrednio. Skraca to tym samym czas realizacji każdego z etapów projektu, tj. ofertowania, logistyki, dostawy i wdrożenia rozwiązania.

Potrzebujesz więcej informacji?

Inni przeczytali także: