DOCSIS 3.1 – odpowiedź na potrzeby rynku w zakresie szybkiego przesyłania danych

DOCSIS 3.1 jest rozwiązaniem umożliwiającym koegzystencję z DOCSIS 3.0. Zapewnia lepszą wydajność widmową, co pozwala przynosić bitów na danej szerokości kanału oraz rozszerza kanały downstream do 1,2 GHz a upstream aż do 204 MHz.

Biorąc pod uwagę prognozy dotyczące przepustowości wymaganej do dostarczania usług transmisji danych, operatorzy osiągną granicę przepustowości w swoich sieciach za około 4 do 6 lat. Niektórzy nawet wcześniej w wybranych obszarach sieci. Zapotrzebowanie na przepustowość w infrastrukturze sieci dostępowej nadal rośnie, co ma ścisły związek z tzw. „billboard speeds” oraz rosnącą konsumpcją coraz większej ilości danych, przez coraz większą ilość urządzeń, wymagających łączności IP przypadających na gospodarstwo domowe.

DOCSIS 3.1 – o technologii

Technologia DOCSIS 3.1 stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby rynku związane z potrzebą przesyłania coraz większej ilości informacji w obu kierunkach, do abonenta i od abonenta. Zapewnia ulepszoną wydajność widmową dzięki wykorzystaniu wielu technik, takich jak:

  • modulacja OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing)
  • wyższe rzędy modulacji (4096QAM i wyższych)
  • LDPC (Low-Density Parity Check) – efektywniejsza korekcja błędów
  • dynamicznie dostosowywana modulacja i wydajność bitowa do zmiennych warunków szumowych w zakresie całego spektrum kablowego
  • liczne profile modulacji w celu zapewnienia różnych parametrów modulacji dla różnych modemów w zależności od specyfiki ich współczynników szumu

Funkcjonalności i korzyści z zastosowania DOCSIS 3.1

Gwarantowana jest kompatybilność wsteczna, kanały DOCSIS 3.0 i DOCSIS 3.1 mogą współistnieć w widmie sieci HFC. Ponadto, modemy DOCSIS 3.1 będą działać z platformami CMTS DOCSIS 3.0.

– DOCSIS 3.1 pomaga przedłużyć żywotność sieci HFC. Pytanie, na jak długo? To jest związane z wieloma czynnikami. Zależy m.in. od rocznej stopy wzrostu przepustowości wykorzystywanej przez abonentów; ilości abonentów na danym obszarze; poziomu inwestycji, które operatorzy chcą wykonać w swoich sieciach w celu zwiększenia efektywności wykorzystania pasma transmisyjnego oraz podniesienia jakości infrastruktury HFC (SNR, szerokość kanału US). Niemniej, według naszych analiz wystarczy to na wiele kolejnych lat – mówi Marcin Jurczuk, Solution Manager DOCSIS Access Network w VECTOR SOLUTIONS.

Zapewnienie efektywności działania sieci dostępowej jest zagadnieniem, z którym operatorzy mierzą się od lat. Rosnące wymagania abonentów względem szybkiego przesyłania danych i  niezawodnego funkcjonowania infrastruktury sieciowej wymuszają na operatorach kolejne modernizacje. Dostawcy usług mają świadomość, że niezbędne do tego jest systematyczne podnoszenie jakości pracy sieci.

Ostatnie wydarzenia i znaczący wzrost ruchu internetowego udowadnia, że sieci oparte na DOCSIS radzą sobie i będą radziły w przyszłości z wyzwaniami związanymi z ciągłym wzrostem oczekiwań klientów.

Skontaktuj się z nami!

Jesteś zainteresowana/-y ofertą i współpracą w zakresie rozwiązań HFC/DOCSIS? Masz dodatkowe pytania? Kliknij w poniższy baner i umów się z nami na bezpłatną konsultację. Porozmawiamy i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.

Inni przeczytali także: